Már sokszor hallottál a pilatesről, de még nem vetted rá magad, hogy elmenj egy órára és próbára tedd magad? Nem vagy biztos benne, hogy megérné-e, vagy csak nem tudod mire számíts? Bízd ide! Mi elmeséljük miként is zajlanak a dolgok a stúdióban.
Sokunknak ijesztő lehet elmenni edzőterembe vagy bármilyen fitnesz órára, egy pilates stúdióba meg pláne! Bármerre nézünk furcsa kinézetű gépeket láthatunk, melyekkel életünkben nem találkoztunk még és valószínűleg fogalmunk sincs, hogyan működnek. Nyugodtak lehetünk, a gépek nem kínzó eszközök és az oktatók ott lesznek, hogy lépésről lépésre elmondják, hogyan is működnek ezek. Sőt, már sok stúdióban - mint nálunk is - duó órára is van lehetőség, vagyis hozhatsz magaddal egy edző partnert, hogy ne érezd magad egyedül.
Először is, kezdjük a tudnivalókkal.
1. A pilates ügyfélközpontú, alapvetően erő fejlesztésére összpontosító lassú kontrollált mozgás, nem kell semmi féle előképzettség ahhoz, hogy egy oktatóval ezt végezni tudjuk. Tökéletes lehet külön féle egyensúly problémák vagy sérülések rehabilitációjára, stresszkezelésre, tartás- és állóképesség javítására, valamint még sok másra. (Ha szeretnéd tudni, itt írtunk erről is. ( https://tmspilates.hu/blog/miert-jo-a-pilates )
2. Az órát magasan képzett oktatók tartják és a gyakorlatokat értékes eszközökkel végezzük. Ez azt jelenti, hogy az árak kicsit borsosabbak lehetnek a megszokottnál, de tedd fel magadban a kérdést: Mennyit ér meg az egészséged? Az oktatók segítségével a pilates órák alatt fényt deríthetünk olyan egészségügyi problémáinkra, melyekről nem is tudtunk és ami merőben változtatja meg mindennapjainkat. Az oktatók azon lesznek, hogy legjobb tudásuk szerint segítsenek abban, hogy problémáinkat korrigálni tudjuk. Folyamatos gyakorlás mellett akár búcsút is inthetünk kínzó fájdalmainknak.
Mire lehet szükséged?
Szerencsére, nem sok mindenre van szükséged, főleg nem az első pilates órádhoz. Emellett a legtöbb pilates stúdió biztosítja a legfontosabbakat:
· Először is, ajánlatos vizet vinni, bár nem valószínű, hogy annyi folyadékbevitelre lenne szükséged pilates óra után, mint mondjuk zumba után, de sosem árt, ha van nálunk víz, a hidratálás kulcsfontosságú.
· Ha úgy gondolod szükséged lesz rá, akkor vihetsz törölközőt, de ez opcionális.
· A stúdiókban nagyon oda figyelnek a higiéniára viszont, ha jobban szeretsz a saját matracodon gyakorolni, akkor elviheted a sajátod, de ez nem szükséges. Pilates edzésekhez vastagabb matracot szoktunk használni ezért, ha szeretnél sajátot vinni érdemes lehet előre megbeszélni az oktatóval, hogy mit ajánl.
· Mindemellett, érdemes az oktatóval megbeszélni a maszk használatára és kézfertőtlenítésre vonatkozó szabályokat, és ez alapján felkészülni.
Mit érdemes viselni egy pilates órára?
Mindenképpen azt ajánlom, hogy valami kényelmeset vegyünk fel, csatok, övek, fűzők, csomók és minden féle olyan dolog nélkül, ami nyomhat, ha ráfekszel, vagy könnyen beleakadhat valamibe.
Érdemes alakra simuló felsőt viselni, hogy az oktató láthassa a gerincünk és az izmaink mozgását a gyakorlatok közben. Emellett fontos lehet a zokni viselése is, sok stúdió ezt meg is követeli. Ha kíváncsi vagy miért jó a zokni itt olvashatsz róla bővebben. ( https://tmspilates.hu/blog/8-ok-miert-hordj-labujjas-zoknit ) Cipőre és ékszerekre nem lesz szükséged, így azokat ajánlatos az óra elején levenni, valamint, ha hosszú hajad van, mindig legyen nálad hajgumi, hogy fel tudd fogni.
Hogy kezdődik egy óra?
Először is tanulunk a helyes légzésről, a helyes tartásról, néhány új fogalmat ismerhetünk meg, valamint alap nyújtó és bemelegítő gyakorlatokat fogunk végezni. Ebből a bonyolultabbak:
Légzés
Oktatótól függ, hogy mikor tanulunk többet a légzésről, de az biztos, hogy a pilatesben egy speciális légzéstechnikát használunk. Az elején kicsit furcsa lehet hozzá szokni, ezért érdemes gyakorolni. A gyakorlatok közben oldalirányú mellkasi légzést alkalmazunk, ez annyit jelent, hogy orron keresztül mélyen belélegzünk addig, amíg csak tudunk majd szájon át ki úgy, hogy kipréseljük az összes levegőt. Akkor végezzük a gyakorlatokat helyesen, ha a bordák kifelé, oldalirányba tágulnak, ezt a tenyerünket a bordákra helyezve érzékelhetjük.
Központosítás
Az egyik első dolog, amit megtanulunk egy pilates órán, a központosítás koncepciója. Ez azt jelenti, hogy a szemérem csont közötti izmokat kell megfeszíteni, mint ha felfelé húznánk a köldökünk felé. Tudod mit? Csináljuk együtt! Üljünk egyenesen vagy álljunk fel, lábfejek párhuzamosan egymás mellet csípő távolságra, és húzzuk ki magunkat. Vállakat enyhén hátra húzzuk és leengedjük. Kezek a test mellett, tenyerek előre néznek. A farokcsontunkat kicsit magunk alá húzzuk, hasat megfeszítjük. Képzeljük el, hogy egy kötél húzódik bennünk középen a szemérem csontunktól fel a hasunkba a köldökünkön át és próbálod ezt a kötelet (vagy a szemérem körüli izmokat) felfelé, a köldök felé húzogatni, ha ez megvan, ha tényleg végig csináltad ezt velem, akkor gratulálok, elsajátítottad a pilates lefontosabb alapját, amely minden gyakorlat megkövetel, a központosítást. Ez a testtartás vagy testhelyzet magában erősíti a hasat és a központi izmokat ezzel javítva a tartásunkat, így ezt érdemes alkalmazni akármikor azon kapjuk magunkat, hogy görnyedünk mind ülő vagy álló helyzetben is.
Egy normál óra felépítése
Egy óra általában 60 perces. Még az óra kezdete előtt érdemes elmondani az oktatónak, hogy milyen fizikai problémáink, fájdalmaink vannak és hogy milyen fejlődést szeretnénk látni magunkon, így az oktató tudni fogja milyen gyakorlatokat építsen be az óráiba. Az első óra biztosan gyengédebb és kicsit játékosabb lesz, nem valószínű, hogy elképesztően nehéz gyakorlatokat kellene végrehajtanunk, vagy hogy hulla fáradtra edznénk magunkat.
Mint minden edzésformánál itt is először bemelegítéssel kezdünk, amit általában matracon végzünk, de ez az óra stílusától az oktatótól vagy a mi preferenciánktól is függ.
Az izmok bemelegedése és a fókuszunk kellőképen aktiválása után jöhet a neheze, maga az edzés. A teljes testünket megmozgató lassú kontrollált gyakorlatok közben számíthatunk arra, hogy az izmaink égni fognak, ezért tudnunk kell különbséget tenni a fájdalom és e között. Kövessük az oktató utasításait, fókuszáljunk és központosítsunk. 3 az 1-ben!
Az óra végéhez közeledve elkezdünk levezetni, ellazulni és átadni magunkat az órán végzett gyakorlatok hatásainak, majd a következő nap pedig számíthatunk az izomlázra. Az izomláz lehet, hogy teljesen új értelmet nyer majd, hisz olyan helyeken érzhetünk majd fájdalmat, ahol azt sem tudtuk, hogy lehet, de ez ne tántorítson el senkit! Ez teljesen normális, mivel a pilates olyan izmokat is megmozgat, amelyeket addig elhanyagoltunk. Rendszeres gyakorlással ezek enyhülni fognak, majd el is múlnak.
Az órák leggyakoribb 2 típusa
Pilatesezni lehet gépekkel vagy gépek nélkül is, azonban általában az óra felén matracon dolgozunk másik felén pedig gépen, viszont vannak csak matracos, vagy csak gépes órák is, erről érdemes lehet érdeklődni az oktatótól. Nézzük meg melyik mire jó!
1. Matracos
Alapvetően a matracon végzett gyakorlatok tökéletesek lehetnek kezdőknek, mivel segítenek az erőnlét fejlesztésében és az önbizalmunk felépítésében, valamint egyes gyakorlatok helyes kivitelezésének berögződésében, melyet a későbbiekben a gépeken is helyesen gyakorolhatunk. Matracos gyakorlatok közben használhatunk különböző kiegészítőket, mint például: labdák, golyók, nyak támasz stb.
2. Gépes
Ami a gépeket illeti, elolvashatod régebbi blog bejegyzéseinket, ahol ezekről részletesen írunk.
Reformer ( https://tmspilates.hu/blog/a-reformerek-uj-generacioja-32 )
Ladder barrel ( https://tmspilates.hu/blog/tudjunk-meg-tobbet-a-ladder-barrelrol )
Combo Chair / szék ( https://tmspilates.hu/blog/ismerjuk-meg-a-pilates-combo-chair-t )
Fuse Ladder ( https://tmspilates.hu/blog/fuse-ladder-bemutatkozo )
Értelemszerű 7 aranyszabály
1. Ha fáj valami, ne csináld! Szólj az oktatónak, hogy valami nincs rendben és együtt keressetek megoldást, vagy egy könnyebb verziót az adott gyakorlatra.
2. Hagyj mindent, úgy ahogy találtál. Ha elmozgattál egy gépet vagy használtál egy eszközt valamelyik gyakorlatodhoz, az óra végén tedd vissza oda, ahonnan elvetted.
3. Kérdezz! Ha nem vagy biztos valamiben, vagy tudni/tanulni szeretnél valamit, akkor csak kérdezz! Figyelj arra, hogy lehetőleg ne tegyünk fel az oktató számára kellemetlen kérdéseket és csoportos óra keretein belül lehet a legmegfelelőbb alkalom kérdezni az óra vége.
4. Ha volt vagy van bármilyen sérülésed, testi deformáció, műtét, terhesség, valamint térd, hát vagy nyak fájdalom…bármi, ami fontos lehet az oktatód számára tudni, akkor oszd meg vele! Az oktatók általában felmérik a vendégeket, azaz minket az óra kezdete előtt, vagy a gyakorlatok kivitelezéséből figyelik meg, hogy mi az, ami megy és min kell dolgozni, de mindig kommunikáljunk!
5. Ne felejts el lélegezni! Gyakorlatok közben hajlamosak vagyunk bent tartani a levegőt, nem venni levegőt míg az oktató nem mondja… Nem! Lélegezz!
6. Adj időt magadnak pihenni. Hagyj pár nap pihenőt az izmaidnak regenerálódni egy kemény óra után.
7. És végezetül a leginkább magától értetődő: legyünk kedvesek, tisztességesek és tisztelettudóak mások felé, érkezzünk időben és ne zavarjuk meg az előttünk lévők óráját, ha erre van módunk.
Ha eddig valami visszatartott abban, hogy megpróbáltasd magad ezen a téren, de már kész állsz megtenni az első lépést az egészséged javítása felé és szeretnéd kipróbálni a pilatest akkor itt az ideje jelentkezni! A pilates rengeteg előnyt kínál, függetlenül az edzettségi szintünktől és segíthet abban, hogy minden téren jobban teljesítsünk.
Ha úgy gondolod, hogy olyan problémád van, amely nem orvosolható testmozgással, akkor se add fel! Egy próbát megér, nyugodtan kérdezz meg minket, mi szívesen válaszolunk és próbálunk segíteni.
Most már teljesen informált vagy, tudod mire számíts, így bátran részt vehetsz az első órádon. Sok sikert és jó szórakozást!
Amennyiben érdekelne pilates óra nálunk, a TMS Pilates stúdiójában vagy online az oktatóinkkal, kérlek jelentkezz itt: