Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A Pilates és a mentális egészség II. rész

-          Avagy 8 ok, hogy elkezdj Pilatesezni

 

Úgy gondoljuk, hogy sajnos már mindannyiónknak volt alkalma megtapasztalni a következők egyikét: stressz, álmatlanság, levertség, fáradtság, vagy akár depresszió.

Ha szeretnénk megoldást találni gondjainkra, akkor a legelső dolgunk, hogy észleljük ezeket, majd ez után jön a változtatni akarás. Ha ezt a kettőt kipipálhatjuk, akkor jöhet a számunkra ideális megoldás megtalálása.


Felmerülhet bennük a kérdés, hogy oké, ez elég általános, de hogy jön ide a Pilates?
Nos, a Pilates egy megoldás lehet a problémáinkra. Természetesen mi is tisztában vagyunk vele, hogy 1-2 lábemeléstől nem fog elillanni a depressziónk, itt másról van szó. A legtöbb testmozgás, de főként a tudatos mozgás, mint a Pilates ás jóga segíthet tisztábban látni, ráébreszteni minket problémáink megoldásának kulcsára és segíthet rávezetni minket a gyógyulás útjára.

Különböző tanulmányok alátámasztják azt a feltevést, hogy a testmozgás javíthatja a mentális egészséget. Megállapították, hogy a fokozott éberség növeli az optimizmust és csökkenti a stresszt és a szorongást. Fokozza a mentális és fizikai jólétet, és csökkenti a krónikus fájdalmat. A Pilates arra késztet, hogy befelé figyeljünk/összpontosítsunk, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból a mozdulatok kivitelezésekor, hogy elfogadjuk önmagunkat, valamint, hogy megmutassa mire vagyunk képesek és ünnepeljük azt.

A Pilates boldogabbá tesz

Az aktív mozgás által endorfin szabadul fel testünkben, mely pozitív érzetet, vagyis jó hangulatot eredményez. Egyes tudósok úgy vélik, hogy az aktív életmód szoros kapcsolatban áll a jóléttel, mivel a testmozgás nagyobb önbizalmat és önuralmat hoz az életünkben, valamit segít, hogy az akadályokat is könnyebben vegyük az életben. Ha olyan mozgást végzünk, amit szeretünk, valamint élvezzük az edzést és csak arra koncentrálunk, nem engedjük a gondolatainkat elkalandozni közben, akkor az egy felszabadult, boldog és egyben megnyugtató érzettel tölt el minket.

A Pilates javítja a memóriánkat és segíti a hatékonyabb gondolkodást

A 30-as éveink körül az agyunk konkrétan elkezd zsugorodni. Hippokampuszunk, mely nélkülözhetetlen szerepet játszik összetett információk, események memorizálásában elkezd veszíteni a térfogatából. Pánikra semmi ok, ma már megannyi tanulmány bizonyítja, hogy a fizikai mozgás serkenti az agysejtek képződését és megvédi a már létező agysejteket, ezáltal fejlesztve a memóriát, a tanulást és a problémamegoldó képességünket, illetve magasabb IQ-t is elősegíthet, valamint csökkenti a Alzheimer-betegség kialakulásának kockázatát.
További tanulmányok szerint, a nagyobb figyelmet igénylő mozgásformák, mint a Pilates vagy a jóga az emberek agyműködésére jobb hatással van, mint például az aerobik.

A Pilates nem csak testünket, de agyunkat is edzi

Új tevékenységek elsajátítása bevált agytréning technika, hiszen növeli az agy fehérállományának sűrűségét. Ez a fehér anyag segíti az idegsejtek kapcsolódását, kommunikációját és ha az idegsejtek kialakulnak, de nem kapcsolódnak össze, akkor végül elhalnak anélkül, hogy jótékony hatással lettek volna az agyra.

Egy új tevékenység megtanulása az agyi erőnlétünk fejlesztésének fontos részét képezi, viszont a legtöbbünknek nincs arra ideje, hogy hetente újabb és újabb dolgokat tanuljon meg. Egy új mozgás vagy új variáció megtanulása a Pilates programban feladja a leckét a testnek és elmének is egyaránt.

Egy változatos és tudatos edzésprogram is csodákra képes, mivel ez is egyszerre edzi a testünk és az elménk. Összpontosítás nélküli edzések, mint például ugyanazon gyakorlatok ismételgetése, csak egy vagy csak főbb izomcsoport dolgoztatása, monoton és színtelen, unalmas edzések, melyekre olykor rákényszerítjük magunk (például futópadon futás tévénézés közben, vagy minden nap ugyanazoknak a jógagyakorlatoknak az elvégzése) az edzés előnyeit felére csökkenti (nem is beszélve arról, hogy megduplázza a sérülés kockázatát és mentálisan is rossz hatással van ránk).

A mélyebb izomaktiválás, az idegrendszer jobb működését jelenti

Bármilyen mozdulatot teszünk, az agyunknak több meghatározott területét használatba vesszük. Vagyis ilyenkor az agy impulzust küld a gerincvelőn keresztül az izomrostokhoz.

A Pilatesszel felébreszthetjük alvó izmainkat. Amikor megtanuljuk a hasizmunkban lévő összes 29 izmot használni, serkentjük idegrendszerünk egészséges működését, mely jobb kommunikációt fog eredményezni az agyunk és testrészeink között, valamint segít a stresszoldásban és a hangulatunk fokozásában.

A Pilates enyhíti a testünkben felgyülemlett feszültséget

Már valószínűleg hallottál a „harcolj vagy menekülj” (fight-or-flight) koncepcióról. Mikor valódi veszéllyel találjuk magunk szemben (például valaki/valami ránk támad), testünk stresszhormonokat szabadít fel, hogy felkészítsen minket a harcra vagy menekülésre.

Stresszhelyzetben testünk megfeszül és készen áll, hogy csúcsteljesítményt nyújtson, azonban a mai világban (szerencsére) kevesebb az olyan helyzet, mikor valóban komoly veszéllyel szembesülnénk, viszont agyunk sokszor képzeletbeli veszélyhelyzeteket kreál (például félelem a tömegtől), mellyel sokszor nem igazán tudunk megharcolni vagy elmenekülni előle. A fizikai mozgás bizonyítottan oldja a stresszt, azonban az iskolapadban vagy a munkahelyünkön ezt nem feltétlen tudjuk megoldani, így a feszültség benntartásával a felgyülemlett stressz hormonok megtelepednek testünk különböző pontjain, mely okozhat magas vérnyomást, izomgörcsöket, fájdalmakat.

A testünk különböző részein felhalmozódott érzelmeket magunkkal cipeljük, addig amíg tudatosan el nem engedjük őket. Mikor stresszelünk érzékelhetjük, hogy összehúzódnak izmaink (összeszorítjuk az állkapcsunk, vagy megfeszítjük a csípő körüli izmokat), hogy elnyomjuk érzelmeinket és elnyomjuk a harcolj vagy menekülj funkciónkat. A Pilates aktív és passzív nyújtással, valamint fokozatos kondicionálással segít ellazítani és felszabadítani az izmainkban elraktározott érzelmeinket és felgyülemlett feszültséget. Az izmok lazulásával a stressz hormonok is felszabadulnak, mind a testből, mind a lélekből.

A jóga és a Pilates mint tudatos mozgásforma csillapítja a stresszt és segít az érzelmeink kezelésében

Fontos tudni, hogy hogyan tudjuk a testünkben felgyülemlett stresszt levezetni, viszont még fontosabb az, hogy hogyan akadályozzuk meg a stresszt a testünkbe kerülni. Míg az érzelmeinket és azokat kiváltó okokat nem feltétlen tudjuk befolyásolni, a reakcióinkat igen. Már csak az érzelmeink reagálás nélküli megfigyelése és elfogadása vagy különböző stresszes szituációkra való megfontolt reakciónkkal is könnyebben kezelhetjük ezeket a helyzeteket.

Manapság nagyon sok betegségünk oka a stressz. Tanulmányok által bizonyított tény, hogy a jóga egy roppant hatásos stresszoldó. Már akár az 1. alkalommal is javítja a közérzetünket és segít a stressz kezelésében, valamint annak távoltartásában.

Bár a jóga és a Pilates meglehetősen különbözik egymástól, mégis számottevő a hasonlóság, különösen, ha tudatosan végezzük. A jóga és Pilates pózok egyszerre testesítenek meg kitartást és könnyedséget. Ennek az testünkben lévő ellentétességnek a kihasználásával nagyobb kontrollt nyerhetünk saját testünk és elménk felett. Emellett egyenletes légzéssel összekötött áramló, ritmikus, tudatos, kontrollált mozgásra az idegrendszerünk az aktivitás fenntartásával válaszol, miközben a nyugalom érzetét tartja fenn. Ez a válasz reakció lehetővé teszi, hogy megvilágosodottan nézzünk szembe a napi stresszhelyzeteinkkel, valamint higgadtan és megfontoltan reagáljunk azokra anélkül, hogy túlterhelnénk magunkat.

A Pilates segít az érzelmeid kezelésében

Érzelmeink és légzésünk szorosan összefügg. Ha belegondolunk, rájövünk, hogy különböző érzelmi szituációk (például mikor megijedünk vagy mikor csak élvezünk valamit) különböző légzéssel társulnak. És ez oda-vissza igaz. Különböző légzések különböző érzelmeket váltanak ki belőlünk, innen már csak a mi döntésünk, hogy a nyugalomba vagy a szorongásba lélegezzük magunkat.

A helyes lélegzés a Pilates egyik nagyon fontos alappillére (bővebben az alappillérekről itt olvashatsz [link]).

A légzés az első és az utolsó dolog, amit az életünk során megteszünk. A helyes légzés hihetetlen nyugtató erővel bír, csökkenti a stresszt és a vérnyomást, valamint elősegíti a helyes véráramlást és segít az alvásban. A helytelen vagy hanyag lélegzés és a légzés gyakorlatok hiánya nagyban ronthatja az egészségünket, ezért is fontos megtanulnunk hogyan csináljuk helyesen, hogy különböző stresszes élethelyzetekbe ebbe kapaszkodni tudjunk, és lenyugtathassuk elménk.

A Pilates megtanít önmagad lenni és magabiztosabbá tesz

A mai modern világban sokan állandóan szükségét érezzük bizonyos normáknak való megfelelésnek. Folyamatosan feszegetjük a határainkat, hogy betartsunk egy határidőt, jobb szülők legyünk vagy a mai normák szerint cselekedjünk.

A Pilates - ahogyan a jóga is - arra tanít minket, hogy tiszteljük és elfogadjuk testünket. Rendszeres gyakorlásával nagyobb erőnlétre és rugalmasságra tehetünk szert, mely a későbbiekben befolyásolhatja önbizalmunkat is. Egyre nagyobb és nagyobb magabiztossággal állunk egyre nehezebb és nehezebb feladatok elé.

Előrehaladásunkban semennyire sem segít az, ha másokhoz hasonlítjuk magunkat. Mindannyian különbözőek vagyunk, más testi és lelki adottságokkal. Ami előrehaladásunkat biztosítja az a prioritásaink helyrerakása, a számunkra reális célok felállítása és önhitünk megtartása. Amikor megtanuljuk szeretni és tisztelni önmagunkat elkezdünk élni prioritásaink és vágyaink szerint, ahelyett, hogy lépést tartanánk másokkal.

Sokat halljuk, hogy „az egyenes testtartás magabiztosságot sugall”. Nos, nem csak sugall, hanem magabiztossá is tesz! A Pilates célja a testtartás javítása. Természetesen a helyes testtartás fontos az egészségünk szempontjából is, de az önbizalmunk is gazdagodhat belőle.

A leírtak és a tapasztalataink alapján is most már tudjuk, hogy a Pilates jó hatással van a mentális egészségre. Ha eddig nem találtál elegendő okot a Pilates elkezdéséhez, akkor reméljük, most meghoztuk a kedved. Amennyiben szeretnéd kipróbálni a Pilatest a mi stúdiónkban, kérlek, jelentkezz elérhetőségeink egyikén.

Štítky priložené k obsahu: Jóga Pilates hatásai
Na začiatok stránky